Fimfárum 2

Fimfárum 2

N/A

Čtyři zbrusu nové pohádky pro chytré děti a chytré dospělé z oblíbené knihy Jana Wericha. Klasik animovaného filmu Břetislav Pojar natočil slavný příběh maličkého Palečka, plný zvratů a dobrodružství o jeho cestě do světa a zase domů. Pod vedením Aurela Klimta ožijí tři navzájem si podobní hrbatí bratři. Hrbáči z Damašku přinášejí atmosféru exotického Blízkého východu s pestrostí orientálního vypravěčstvím, ale přitom o věcech nám všech dobře známých. Vlasta Pospíšilová ve Třech sestrách a prstenu vypráví vesnický dekameronský návod o tom, jak pro sázku o prstýnek zblbnout tři milující chotě. A Jan Balej dovolí bratrům Markovi a Koubovi prožít prastarý pohádkový příběh o kouzelném mlýnku, závisti, čertech s originálním vysvětlením jednoho přírodního úkazu v pohádce Moře, strýčku, proč je slané? . You can read more in Google, Youtube, Wiki

LinksNameQualitySeedersLeechers

Fimfárum 2 torrent reviews

Caleb R (us) wrote: I could tear this film apart, if it had any substance or memorability to tear apart. It was just 'meh' and that might be the worst kind of movie.

The Critic (ru) wrote: There's absolutely nothing new to 'Black Dog', but the excellent stunt work and action sequences offer edge-of-the-seat entertainment. Strictly for fans of the genr.

Rachel R (jp) wrote: I use to watch this alot when I was a kid. Ricki Lake was an awful actress but still a charming movie.

CJ C (kr) wrote: It would have been hot if my copy hadnt been censored. Interesting story. I partic enjoyed the tattoo parlor sequence, makes me understand why ppl get obsessed with full body tattoos. Watch with FLOWER & SNAKE I for a "pink" movie night.

Murder C (au) wrote: A Californian rap group (lead by Chris Rock) decide to base their image on a local gangster named Gusto (Charlie Murphy) to become to world's most notorious gangster rappers. At first everything goes well for the group, but when Gusto finds out about the group, he breaks out of jail and goes out for vengeance. CB4 is a pretty fun comedy poking fun at late 80's, early 90's gangster rap. Good cast and nice cameos, however the storyline is a bit sloppy. Phil Hartman, who stars as a conservative senator could have been used better in the story and the ending comes without any real climax. Well worth watching if you know your rap history.

Li G (ag) wrote: (before i saw it) reading the book now, and it's pretty awesome so far...(after i saw it) traumatic and epic. the intense rock climbing scene from the book was well represented in film.

Chucky (mx) wrote: January 28th 2013April 17th 2016